NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Малкият принц: Притча за любовта към човека
145
Авансцена

Малкият принц: Притча за любовта към човека

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление. Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си

| 20 Септември 2024, 14:21 ч.
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Снимка © DFA

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои

Втори международен арт пленер по скулптура и живопис събра творци от четири държави в местността Ксилифор край Велико Търново. Организатори са Великотърновският университет “Св. св. Кирил и Методий”, Туристическото дружество “Трапезица – 1902” и Община Велико Търново.

В пленера тази година участват общо 15 души – осев в секция скулптура и седем в живопис, каза преподавателят във Великотърновския университет и ръководител на втората секция Пламен Кондов.

Симпозиумът се организира за 14-а поредна година, като първите 12 издания са само с българско участие, а следващите – и с международно. 

В настоящото има участници от Тракийския университет в турския град Одрин, от Националния университет по изкуствата в Букурещ и от факултета по изобразително изкуство на Университета в сръбския град Ниш. От България участниците са двама студенти от Националната художествена а

В Плевен от днес, 4 юли, започва седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", съобщават от общинската администрация. В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за най-малките (над 2-годишна възраст), за фамилна аудитория, за възрастни, разнообразни творчески ателиета, изложба, цирково представление и други. Поканени са творци от България, Гърция, Испания, Босна и Херцеговина.

В първия ден програмата започва с две представления на спектакъла за деца "Светлинка" на Столичен куклен театър. Те ще бъдат от 11:00 и от 16:00 часа в Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев". 

Официалното откриване на "Шарено петле" е обявено за 17:30 часа. След това ще бъде представена книгата "Най-най-куклени пиеси" от Магда Борисова и изложба на турската сценографка Айтен Огуджу. От 19:00 ч. програмата продължава с "Аз, душ

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.

„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва Теодор Ненов, в ролята на Малкият принц. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият, смята Моника Иванова, в ролята на Розата.

„Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Верни сме и на себе си, както и на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц“, обобщава Веселка Кунчева

Тя е автор и на драматизацията на „Малкият принц“, заедно с Полина Христова. В постановъчния екип са също сценографът и костюмограф Мариета Голомехова, композиторът Милен Апостолов, хореографът Явор Кунчев. Участват още Августина- Калина Петкова, Александър Йорданов, Анна-Валерия Гостанян, Божидар Йорданов, Димитър Иванов-Мич, Игор Коробко, Йордан Тинков, Кристина Янева, София Трейман, Ярослава Павлова.

Режисьорът Веселка Кунчев и актьорите Теодор Ненов (Малкият принц) и Моника Иванова (Розата) , в разговор с Даниел Димитров – за театралния език, използван при създаването на спектакъла, за приказността и нейната неизбежност, за вечните теми и очакванията на публиката. И още: Как изглежда Малкият принц в собствените представи на екипа? Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.

Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври. 

Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната. 

"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес. 

В известен смисъл тя има предвид

„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“. 

Тази година се честват 75 години от рождението му.

ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“

Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си. 

В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.

„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ

Мария Бакалова подготвя пиеса за Бродуей. Това актрисата каза на среща с почитатели по време на фестивала за аниме, комикси и поп култура Aniventure Comic Con (6-7 юли, София).

„Театърът винаги ще ми липсва, макар че не знам кое обичам повече – киното или театъра. Хората са го казали: Едното е хлябът, другото е водата. Едното не може без другото, но просто се фокусираш върху нещата, които са по-готови и са по на дневен ред“, каза тя.

„Разбира се, че бих се качила на сцена един ден. Има една пиеса, по която в момента работим с мой колега, с който вече сме я снимали. И би трябвало, по някое време, да тръгне към Бродуей, към Ню Йорк“, съобщи актрисата.

ЗА МЕЧТИТЕ И МЕЧТАНИТЕ ПАРТНЬОРСТВА В КИНОТО

„Много хора казват, че за да си в тази индустрия, трябва да имаш дебела кожа. Аз не съм сигурна, че съм от тези

Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.

В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.

Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена. 

Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им

Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.

В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.   

Марко Рейес е роден през 2002 г.  Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К

„Малкият принц“ е поезия и философия под формата на приказка? Как изглежда това на сцената?

Теодор Ненов: Изглежда магично, но истинско, душевно и чисто.

Веселка Кунчева: За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот наистина трябва някак си да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери.

Моника Иванова: От моята гледна точка, няма по-точен екип, който да разкаже тази приказка сценично. Магично. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият.

Беше ли необходим по-специален театрален език при създаването на този спектакъл?

Веселка Кунчева: Да, беше изключително трудно, особено при баланса в текста, с който ние трябва да говорим и на децата, и на децата във възрастните – това е доста специфично. 

Възможно ли е режисьорската интерпретация на Веселка Кунчева да изключва приказност точно в това представление, за изненада на всички?

Веселка Кунчева: Като се върна назад към спектаклите, които сме правили, това е най-приказният от всички досега. Приказността за мен като усещане е да запазим онази нереалност, в която ни препраща Малкият принц. В същото време, имаме и реални картини, които се случват на Земята. Мисля, че постигнахме този баланс. Надявам се зрителите да го да го видят, както ние го виждаме, защото нашите очи са по-други. Ние все пак месеци наред работим по спектакъла. 

Има едно много интересно нещо, което хващам сега, когато започнахме да събираме спектакъла – че това е приказка в приказката, което е много красиво, много нежно.

Николай Лилиев нарича „Малкият принц“ вечно четиво. Кои са вечните теми, според вас?

Теодор Ненов: Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“.

Веселка Кунчева: Любовта към човека.

Моника Иванова: Любовта, и по-скоро онази специфична любов, която е вградена във всеки един, а светът е твърде шумен, за да можеш да я чуеш.

Как изглежда Малкият принц в собствените ви представи?

Теодор Ненов: Като една цветна енергия, която разкрива същината на съществуването.

Моника Иванова: По-зрял от всички възрастни, и същевременно – най-хубавото дете. Всеки може да се огледа в Малкият принц.

Веселка Кунчева: За мен той е като кристал, като човешката душа, в която няма нищо опорочено, няма нищо, което да е докоснато от земното. И постепенно, тази душа навлиза в земята, влиза в нас, в телата ни, в плътта ни. И това е нещо, което трябва да пазим – този малък принц във всеки от нас. 

Това, за което говорите, успя ли да се припокрие с героя, който гледаме на цената?

Веселка Кунчева: Надявам се и вярвам, че е на сто процента. 

Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

Моника Иванова: Може би е персонално за всеки... Човек е толкова голям, колкото големи са и мечтите му. Следователно, в този смисъл, трябва да е голям...

Теодор Ненов: Човек трябва да е верен на себе си, да вярва на своята истина. И мисля, че това е пътят – да извадиш чисто това усещане за доброта и разбиране към човека.

Веселка Кунчева: Когато бях много малка, на шест или седем години, за първи път прочетох „Малкият принц“ и никак не ми хареса. Защото Екзюпери въвежда една философия, която е доста дълбока. Следващия път, когато го прочетох, бях трети и четвърти клас и си спомням, че бях много впечатлена. Така че за мен „Малкият принц“ е за деца, които вече навлизат в тази инициация, в прехода между дете и тийнейджър, оттам нататък според мен вече може да бъде разчетен „Малкия принц“. 

До каква степен във вашата интерпретация има бягство от текста, от неизменните очаквания и нагласи на публиката към „Малкият принц“? 

Веселка Кунчева: Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – разбира се, през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Мисля, че сме много верни на автора. За мен това е изключително важно. И сме верни на себе си, както сме верни на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Видинският куклен театър гостува в Германия
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук с ...
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно у нас музиката на чешкия композитор Ондржей Кукал
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година. Събитието е на 4 октомври, в Централни ...
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
СБХ обяви дванадесетте творци, които заминават за Cité internationale des arts
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Видинският куклен театър гостува в Германия
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук с ...
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно у нас музиката на чешкия композитор Ондржей Кукал
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година. Събитието е на 4 октомври, в Централни ...
Sofia Impro Fest: Дълбоко потапяне в емоции, тъмнина, игри и физическа изразност
Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро те ...
Филмовата класика „Емануела“ се завръща на екрана
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е ...
“Аутентик” ще представи България на Международния джаз фестивал в Кайро
Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на Международния джаз фестивал в Кайро, който ще се състои от 31 октомври до 8 ноември, каза основателя ...
Тикер в 17:00 ч.
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две предста ...
Начало Авансцена
145
Авансцена

Малкият принц: Притча за любовта към човека

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева.

| 20 Септември 2024, 14:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Малкият принц: Притча за любовта към човека
Снимка © DFA

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.

Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои

Втори международен арт пленер по скулптура и живопис събра творци от четири държави в местността Ксилифор край Велико Търново. Организатори са Великотърновският университет “Св. св. Кирил и Методий”, Туристическото дружество “Трапезица – 1902” и Община Велико Търново.

В пленера тази година участват общо 15 души – осев в секция скулптура и седем в живопис, каза преподавателят във Великотърновския университет и ръководител на втората секция Пламен Кондов.

Симпозиумът се организира за 14-а поредна година, като първите 12 издания са само с българско участие, а следващите – и с международно. 

В настоящото има участници от Тракийския университет в турския град Одрин, от Националния университет по изкуствата в Букурещ и от факултета по изобразително изкуство на Университета в сръбския град Ниш. От България участниците са двама студенти от Националната художествена а

В Плевен от днес, 4 юли, започва седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле", съобщават от общинската администрация. В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за най-малките (над 2-годишна възраст), за фамилна аудитория, за възрастни, разнообразни творчески ателиета, изложба, цирково представление и други. Поканени са творци от България, Гърция, Испания, Босна и Херцеговина.

В първия ден програмата започва с две представления на спектакъла за деца "Светлинка" на Столичен куклен театър. Те ще бъдат от 11:00 и от 16:00 часа в Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев". 

Официалното откриване на "Шарено петле" е обявено за 17:30 часа. След това ще бъде представена книгата "Най-най-куклени пиеси" от Магда Борисова и изложба на турската сценографка Айтен Огуджу. От 19:00 ч. програмата продължава с "Аз, душ

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва Теодор Ненов, в ролята на Малкият принц. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият, смята Моника Иванова, в ролята на Розата.

„Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Верни сме и на себе си, както и на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц“, обобщава Веселка Кунчева

Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.

Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври. 

Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната. 

"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес. 

В известен смисъл тя има предвид

„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“. 

Тази година се честват 75 години от рождението му.

ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“

Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си. 

В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.

„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ

Мария Бакалова подготвя пиеса за Бродуей. Това актрисата каза на среща с почитатели по време на фестивала за аниме, комикси и поп култура Aniventure Comic Con (6-7 юли, София).

„Театърът винаги ще ми липсва, макар че не знам кое обичам повече – киното или театъра. Хората са го казали: Едното е хлябът, другото е водата. Едното не може без другото, но просто се фокусираш върху нещата, които са по-готови и са по на дневен ред“, каза тя.

„Разбира се, че бих се качила на сцена един ден. Има една пиеса, по която в момента работим с мой колега, с който вече сме я снимали. И би трябвало, по някое време, да тръгне към Бродуей, към Ню Йорк“, съобщи актрисата.

ЗА МЕЧТИТЕ И МЕЧТАНИТЕ ПАРТНЬОРСТВА В КИНОТО

„Много хора казват, че за да си в тази индустрия, трябва да имаш дебела кожа. Аз не съм сигурна, че съм от тези

Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.

В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.

Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена. 

Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им

Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.

В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.   

Марко Рейес е роден през 2002 г.  Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К

Тя е автор и на драматизацията на „Малкият принц“, заедно с Полина Христова. В постановъчния екип са също сценографът и костюмограф Мариета Голомехова, композиторът Милен Апостолов, хореографът Явор Кунчев. Участват още Августина- Калина Петкова, Александър Йорданов, Анна-Валерия Гостанян, Божидар Йорданов, Димитър Иванов-Мич, Игор Коробко, Йордан Тинков, Кристина Янева, София Трейман, Ярослава Павлова.

Режисьорът Веселка Кунчев и актьорите Теодор Ненов (Малкият принц) и Моника Иванова (Розата) , в разговор с Даниел Димитров – за театралния език, използван при създаването на спектакъла, за приказността и нейната неизбежност, за вечните теми и очакванията на публиката. И още: Как изглежда Малкият принц в собствените представи на екипа? Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

„Малкият принц“ е поезия и философия под формата на приказка? Как изглежда това на сцената?

Теодор Ненов: Изглежда магично, но истинско, душевно и чисто.

Веселка Кунчева: За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот наистина трябва някак си да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери.

Моника Иванова: От моята гледна точка, няма по-точен екип, който да разкаже тази приказка сценично. Магично. Това е текст, който може да докосне всеки човек по различен начин, и който можеш да разчетеш по различен начин – в зависимост от мястото, на което си ти самият.

Беше ли необходим по-специален театрален език при създаването на този спектакъл?

Веселка Кунчева: Да, беше изключително трудно, особено при баланса в текста, с който ние трябва да говорим и на децата, и на децата във възрастните – това е доста специфично. 

Възможно ли е режисьорската интерпретация на Веселка Кунчева да изключва приказност точно в това представление, за изненада на всички?

Веселка Кунчева: Като се върна назад към спектаклите, които сме правили, това е най-приказният от всички досега. Приказността за мен като усещане е да запазим онази нереалност, в която ни препраща Малкият принц. В същото време, имаме и реални картини, които се случват на Земята. Мисля, че постигнахме този баланс. Надявам се зрителите да го да го видят, както ние го виждаме, защото нашите очи са по-други. Ние все пак месеци наред работим по спектакъла. 

Има едно много интересно нещо, което хващам сега, когато започнахме да събираме спектакъла – че това е приказка в приказката, което е много красиво, много нежно.

Николай Лилиев нарича „Малкият принц“ вечно четиво. Кои са вечните теми, според вас?

Теодор Ненов: Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“.

Веселка Кунчева: Любовта към човека.

Моника Иванова: Любовта, и по-скоро онази специфична любов, която е вградена във всеки един, а светът е твърде шумен, за да можеш да я чуеш.

Как изглежда Малкият принц в собствените ви представи?

Теодор Ненов: Като една цветна енергия, която разкрива същината на съществуването.

Моника Иванова: По-зрял от всички възрастни, и същевременно – най-хубавото дете. Всеки може да се огледа в Малкият принц.

Веселка Кунчева: За мен той е като кристал, като човешката душа, в която няма нищо опорочено, няма нищо, което да е докоснато от земното. И постепенно, тази душа навлиза в земята, влиза в нас, в телата ни, в плътта ни. И това е нещо, което трябва да пазим – този малък принц във всеки от нас. 

Това, за което говорите, успя ли да се припокрие с героя, който гледаме на цената?

Веселка Кунчева: Надявам се и вярвам, че е на сто процента. 

Колко голям трябва да е човек, за да посегне към „Малкият принц“?

Моника Иванова: Може би е персонално за всеки... Човек е толкова голям, колкото големи са и мечтите му. Следователно, в този смисъл, трябва да е голям...

Теодор Ненов: Човек трябва да е верен на себе си, да вярва на своята истина. И мисля, че това е пътят – да извадиш чисто това усещане за доброта и разбиране към човека.

Веселка Кунчева: Когато бях много малка, на шест или седем години, за първи път прочетох „Малкият принц“ и никак не ми хареса. Защото Екзюпери въвежда една философия, която е доста дълбока. Следващия път, когато го прочетох, бях трети и четвърти клас и си спомням, че бях много впечатлена. Така че за мен „Малкият принц“ е за деца, които вече навлизат в тази инициация, в прехода между дете и тийнейджър, оттам нататък според мен вече може да бъде разчетен „Малкия принц“. 

До каква степен във вашата интерпретация има бягство от текста, от неизменните очаквания и нагласи на публиката към „Малкият принц“? 

Веселка Кунчева: Ясно е, че това е заглавие, което всеки вече има представа как трябва да изглежда. Опитали сме се да запазим автора – разбира се, през себе си, защото ние сме творци, които разчитат този текст. Мисля, че сме много верни на автора. За мен това е изключително важно. И сме верни на себе си, както сме верни на екипа, с който го създадохме, защото ние работим така, че всички заедно да сме вътре. Не налагаме собственото си виждане. Надявам се, че се получи едно такова такова усещане – че всички ние говорим за този Малък принц. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Видинският куклен театър гостува в Германия
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно у нас музиката на чешкия композитор Ондржей Кукал
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
СБХ обяви дванадесетте творци, които заминават за Cité internationale des arts
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.